Kendi Yolculuğum

06-06-1968 yılında saat 8,15’de Gaziantep’de dünyaya gelmişim.Tuncay BÜYÜKDİŞLİ

İkizler burcuyum, yükselenim Aslan, astrolojiye biraz ilginiz varsa anladınız sanırım, zor ve anlaşılmaz biri olduğumu.

İlköğretim ve lise eğitimimi Gaziantep’de tamamladım. Gaziantep Üniversitesi- “YADİMER” bölümünde ve özel bir dil eğitim kuruluşunda dört yıl İngilizce dili eğitimi aldım.

Anadolu Üniversitesi AÖF’de İktisat Bölümü okudum. Kendimi bildim bileli yazmayı severim.Okul yıllarımda girdiğim tüm edebi müsabakalarda hemen hemen derece aldım.

Amatör fotoğrafçılıkla ilgilenmekteyim aynı zamanda, fotoğraf çekmek ve sanatsal-edebi değerleri olan fotoğrafların içinde saatlerce kaybolmak en büyük zevklerimden biridir.Bu kayboluş bana hep yazmak olarak döner. Yazarım ve bol bol şiirlerde gezinirim, yeni şairleri de ayrıca takip eder günün ritmini yakalamaya çalışırım.

Yazmak ve hayatı objektifime yansıtmak bana bu dünyanın ötesinde soluyacağım bambaşka dünyanın kapılarını açtı ve ben ne zaman nefes alamadığımı, boğulduğumu hissettiğimde kendimi orada buldum.

İ. Tuncay BÜYÜKDİŞLİKitap okumayı severim. Etgar Keret, Montaigne, Fernando Pessoa, Aragon, Albert Camus, Jean-Paul Sartre, Virginia Woolf, Fyodor Dostoyevski, Oscar Wilde, Franz Kafka, Oğuz Atay, Nazım Hikmet, Atilla İlhan, Edip Cansever, Ateol Bahramoğlu, Cemal Süreyya, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Ömer Hayyam, Halil Cibran, Tuğrul Tanyol, Murathan Mungan, Ahmet Altan en sevdiğim yazarlar ve şairlerdir.

İyi bir müzik dinleyicisi olduğumu zannediyorum, her şeyden önce müthiş bir Sezen Aksu fanatikliğim var. Herhalde onun çağına denk geldiğimden midir nedir, her aşkımı, ayrılığımı, hüzünlerimi, onunla yaşadım. Benim hayatımda inanılmaz bir yeri vardır. Norah Jones, Micheal Jackson, Barbara Straisand, Beatles, Bülent Ortaçgil, Zuhal Olcay, İsmail Hakkı Demircioğlu, Erkan Oğur, Tom Waits, Göksel Baktagil, Ara Dinçkiyan, Can Atilla, Fahir Atakoğlu, Cengiz Özkan ve dünya klasiklerini dinlerim.

Duygularım hep ifrat ve tefrit’tir, orta yolu bulamadım. En keyifli bir anımda hüzünlü bir göz, bir melodi beni gözyaşlarına boğabilir. Bu durumumdan hiç memnun değilim aslında.

Evliyim ve bir erkek çocuk babasıyım. Oğlumla ben birbirimize itiraf etmesekte duygu anlamında çok benzeriz. Ben mi onu, o mu beni kendine benzetti çözemedim aslında.

“İçimizde Ölen Çocuklar” adlı kitabımı 2014 yılı sonunda toparlayıp, baskıya verdim.

Makine ve Otomotiv parçaları yapan bir işletmeye sahibim, işim ne kadar matemetiksellik gerektiriyorsa daİ. Tuncay BÜYÜKDİŞLİ ben aksine olduğunca hayalperest ve duygu yüklü bir insanım.

Hayatta beni mutlu eden şeylerin başında yazmak ve fotoğraf gelir. Seyahati severim, elimden geldiğince seyahat ederim, beni dünyada en etkileyen şehirlerin başında Roma gelir, oradaki tarihi doku, gotik mimari beni çok etkilemiştir. Oldum olası Yunan ve Roma mitolojisine ayrı bir hayranlığım vardır, oradaki tarihi dokunun böylesine özenle koruması ve muhafaza etmesi beni çok etkilemiştir.

Kendimi geliştirmek tek hedefim, bunun için uğraşıyorum. Kendi içimde bir yolculuktayım kendimi bildim bileli, kendimi keşfetmek, kendimi anlamak, varlığımın sırrını çözmek için uğraşıp duruyorum.

                                                    İBRAHİM TUNCAY BÜYÜKDİŞLİ